הרצאות יום ג

 

 

 

09:00-12:00 | יום ג'

   https://www.hughug.co.il/w4989 

 

בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם - (שלמה המלך, משלי כ"ח י"ח)
הקורס יעסוק בגלריה מרשימה ומגוונת של המנהיגים הגדולים של המאה העשרים. מנהיגי תרבות, שליטים
ומושלים. מנהיגים יהודים ולא יהודים, כאלה שעיצבו את הפוליטיקה הבין לאומית ממלחמת העולם הראשונה,
דרך שנות העשרים, מלחמת העולם השנייה והמלחמה הקרה. נעמוד על הקווים הייחודיים של העומדים בראש
הפירמידה, עד כמה הונעו מכורח הנסיבות, עולמם הרעיוני, יחסם אל ההמון ואל שאלות של מלחמה ושלום.
באיזה אופן רתמו את התקשורת לטובת חייהם הפוליטיים.
נכיר את: הלויד ג'ורג', חיים וייצמן, וינסטון צ'רצ'יל, המרשל דה גול, המרשל פטן, הגנרליסימו פרנקו, צ'ה גווארה,
טיטו, פרויד, שטפן צווייג ואחרים.
עידית פרי - מרצה בכירה, תואר שני בהיסטוריה, מתמחה במלחמת העולם השנייה. 

 

 

09:00-10:15 | יום ג׳ 

 https://www.hughug.co.il/w6129

 

אתן/ם הולכים לטלוויזיה קצת לכבות את המוח ובאים ללמוד כדי להדליק אותו.

 

המוח הינו איבר מרכזי בגופנו ושולט למעשה על כל פעולותינו, מחשבותינו ורצונותינו. נערוך מסע לנבכי  איבר מופלא זה, הנמצא בחזית המחקר המדעי העכשווי. נגלה כיצד פועל ברמה הבסיסית וכיצד הדברים מתחברים יחדיו. נגלה כיצד הסביבה משפיעה לאורך השנים על המוח ומה תפקידם של ההורמונים  והנוירוטרנסמיטרים השונים בתפקודו.

 נלמד מה מייחד אותנו משאר בעלי החיים ומה משותף לנו עם רבים מהם. נעזר בהתנהגויות המיוחדות של  בעלי חיים הבאים גם לידי ביטוי אצלנו בני האדם.

האם מוח האישה שונה מזה של הגבר?

 נפעיל את המוח ונאמץ אותו על מנת להבין חלק ממחלות המוח שפוגעות בתפקידו וכיצד אנו בעשייתנו יכולים לשפר זאת. מחכה "לעלות לכן/ם על העצבים" ולחקור יחדיו את המוח המדהים שלנו. 

השיעורים ילוו במצגות, סרטונים וניסויים עדינים בבני אדם (בנו.) 

ד"ר שי שפיר- ביולוג, מרצה במכללת אורנים.

 

 

 10:45-12:00 | יום ג׳  

 https://www.hughug.co.il/w5567

 

קורס רחב יריעה, העוסק בקשרים העמוקים שבין ספרות ואמנות, כמו גם בייצוגיה הנשגבים של האמנות החזותית,
העומדים בבסיס דמותה של התרבות המערבית. מורשת תרבות זו מלווה אותנו עד היום ומהווה חלק בלתי נפרד
מעולמנו. במהלך הקורס נתוודע למגוון נושאים ספרותיים שנבחרו בשל פרסומם הרב ובשל החותם העמוק
שהטביעו בקוראים לאורך הדורות, כך שזכו לתיאורים מרשימים גם באמנות החזותית. נדון באופן שבו הם תורגמו
לשפה החזותית ובשינויים שחלו בהם במהלך התקופות. עוד נעסוק בקורס, בנושאים ידועים ומוכרים מעולמינו
היום, כפי שמתוארים ביצירות אמנות מפורסמות מהעת העתיקה ועד לתקופה המודרנית. נצא למסע בעקבות
גלגולו של נושא לאורך השנים, תוך הדגשת המשמעות המשתנה שניתנה לו בכל תקופה ותקופה. מארג מרהיב
של טקסט ותמונה המוליך אותנו אל תוך נבכי ההיסטוריה של תרבות המערב. הקורס ילווה במצגת מרהיבה,
קטעי שירה וספרות, קטעים מוזיקליים וקטעים מסרטים ידועים.

 

ד"ר רונית פליסטרנט סחייק – מרצה וחוקרת בין-תחומית בהיסטוריה, אמנות וספרות קלאסית. הרצתה שנים
רבות בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. כיום חוקרת בבית הספר להיסטוריה, אוניברסיטת תל אביב.
מחקריה עוסקים באופיים ואופן התקבלותם של מיתוסים עתיקים באמנות ובספרות כמו גם על גבי מטבעות רומיים
מאזור הלבנט. מרצה ותיקה בתחום תולדות האמנות והספרות, המשלבת בהרצאותיה נושאים שונים ממחקריה.

 

בין רוח לחומר – מסע אל אוצרות התרבות המערבית

קורס רחב יריעה, העוסק בקשרים העמוקים שבין ספרות ואמנות, כמו גם בייצוגיה הנשגבים של האמנות החזותית, העומדים בבסיס דמותה של התרבות המערבית. מורשת תרבות זו מלווה אותנו עד היום ומהווה חלק בלתי נפרד מעולמנו. במהלך הקורס נתוודע למגוון נושאים ספרותיים שנבחרו בשל פרסומם הרב ובשל החותם העמוק שהטביעו בקוראים לאורך הדורות, כך שזכו לתיאורים מרשימים גם באמנות החזותית. נדון באופן שבו הם תורגמו לשפה החזותית ובשינויים שחלו בהם במהלך התקופות. עוד נעסוק בקורס, בנושאים ידועים ומוכרים מעולמינו היום, כפי שמתוארים ביצירות אמנות מפורסמות מעת העתיקה ועד לתקופה המודרנית. נצא למסע בעקבות גלגולו של נושא לאורך השנים, תוך הדגשת המשמעות המשתנה שניתנה לו בכל תקופה ותקופה. מארג מרהיב של טקסט ותמונה המוליך אותנו אל תוך נבכי ההיסטוריה של תרבות המערב. הקורס ילווה במצגת מרהיבה, קטעי שירה וספרות, קטעים מוזיקליים וקטעים מסרטים ידועים.

ד"ר רונית פליסטרנט סחייק – מרצה וחוקרת בין-תחומית בהיסטוריה, אמנות וספרות קלאסית. הרצתה שנים רבות בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. כיום חוקרת בבית הספר להיסטוריה, אוניברסיטת תל אביב. מחקריה עוסקים באופיים ואופן התקבלותם של מיתוסים עתיקים באמנות ובספרות כמו גם על גבי מטבעות רומיים מאזור הלבנט. מרצה ותיקה בתחום תולדות האמנות והספרות, המשלבת בהרצאותיה נושאים שונים ממחקריה.

1. אשליית העין באמנות

משחר ההיסטוריה של האמנות משקפת היצירה מציאות אחרת, מדומה, כזו שהיא אשליה מתעתעת של העין. לצד יסודות אסתטיים עיצוביים, מקבלת האשליה משמעויות סמליות מגוונות. עם השנים, הפך התעתוע לנושא נערץ בפני עצמו. אנו נעקוב אחר סוגים שונים של יצירות אמנות המציגות אחיזת עיניים, הכובשת בהופעתה לא רק את העין, אלא גם את הלב והדמיון. מסע מרתק בעולמות מופלאים וטירות קסומות.

2. נשים חזקות בספרות ובאמנות: המלכה קליאופטרה

דמות היסטורית שלא יורדת מהכותרות גם היום. מה היו סודות היופי של קלאופטרה אותם אנחנו יכולים ליישם גם היום? מה היה הקסם המיוחד שלה, בו נשבו גדולי המנהיגים ברומא והפך למיתוס עד היום? וכיצד באמת נראתה? הרצאה המשלבת בין סיפורים פיקנטיים מהטקסטים ההיסטוריים לבין התיאורים החזותיים שלה באמנות ובקולנוע.

3. נשים חזקות בספרות ובאמנות: הגיבורה יהודית

יהודית, גיבורה יפה במיוחד שהפכה לסמל ומופת של אומץ וגבורה, לגמרי משלנו, אלא שהסיפור עליה בספר יהודית לא נכלל בתנ"ך. דמותה הסעירה אמנים רבים וכל תקופה הוסיפה לה משמעויות מיוחדות, עד שגם היהדות הכירה בגדולתה והחזירה אותה אל חיקה, דומה אך קצת אחרת. אנו נדון בסיבות האפשריות לאי התקבלותו הספר לתנך ומה היה בדמותה שמשך קוראים ואמנים כאחד.

 

4. ארטמיסיה ג'נטילסקי  - הציירת הפמיניסטית הראשונה

אמנית נדירה מן המאה ה 17, בת זמנו של קרוואג'יו ברומא, שהקדימה את זמנה בכל מובן. מסכת הייסורים שעברה לא הצליחו לשבור את רוחה ולמזלנו גם לא את ידיה ויצירותיה הייחודיות מעידות על מסלול חייה היוצא דופן. היא הפכה לציירת מוערכת עוד בזמנה ודמותה הייתה לאבן דרך במסע מאבקן של נשים לעצמאות. אנו נראה כיצד יצירותיה מתכתבות עם התיעוד שהשתמר על חייה וכיצד יצירותיה מתפרשות כיום באור חדש.

5. סיפורם המופלא של הפרחים

מסע סוחף בעקבות סיפורי הפרחים בתרבות המערב. מניין קיבלו הפרחים את שמם? מה הם מסמלים מעבר ליופיים? מה מלמדים סיפורי הפרחים על החיים שלנו כאן? וכיצד כל אלה מתוארים בספרות ובאמנות. מוות ולידה ומחדש, דם ומלחמה, זכר אהבות נצחיות, נשיות, פמיניזם וסודות לוהטים. הרצאה מרהיבה ביופייה, טובלת כולה בקטעי שירה וצבעים, מלפני הספירה ועד התקופה המודרנית.

6. שייט מיתולוגי ברחבי הים התיכון

שייט במרחבי הים התיכון, מסע בין דפי האפוס הכביר – האודיסאה, מסע גיאוגרפי למקומות קסומים, מסע בזמן ליצירות המופת של התרבות המערבית. מסע לנבכי ליבו של האדם ולעוז רוחו לעמוד בגבורה מול הפחד, הפיתויים והאובדן, כדי לחזור אל ביתו אשר אהב. מהו סוד קסמו של המיתוס המדבר אלינו עד היום והיכן הם המקומות בו התרחש?

7. רומא "עיר הנצח" – בעיני ציירים ומשוררים

ה" Grand Tour" לרומא היה טיול חובה במאות ה 19-17 לכל בחור מהמעמד הגבוה באירופה, כדי לראות את העולם הגדול. אפשר לומר שהוא סלל את הדרך לטיולים המודרניים שלנו. כך הפכה רומא ושרידיה המפוארים לנושא ציורי מן המעלה הראשונה, למושא הערצה ונושא פואטי עבור גדולי המשוררים והסופרים. אנו נצא למסע בעקבות התיאורים, נתרגש מהמילים הנשגבות, כמו גם מהציורים שמנכיחים את ההוד וההדר הבלתי רגילים של עיר אהובה זו. עיר בה זמנים שונים, תקופות שונות, וקסם בלתי נגמר שזורים בה יחדיו.

8. הגיבן מנוטרדאם והאמנות הגותית של פריז

הקתדרה של פריז היא תמיד מרגשת, ועל כן אין זה פלא כי בשריפה בשנת 2019, התפללו רבים לגורלה של "גבירתנו" - הנוטרדאם. אך מעטים יודעים, כי לא הייתה זו הפעם היחידה בה היא עמדה בפני כליה. תיאוריו של ויקטור הוגו לקתדרלה בפריז והסיפור המתרחש סביבה, שזכה מאוחר יותר גם לעיבודים נפלאים בקולנוע, היו אלו שהעלו בזמנו את המודעות לגדולתה של האמנות הגותית; ולאחר פרסום הספר זכתה הקתדרלה לשיפוץ גדול. אנו נתוודע למקוריות של האמנות הגותית בפריז על רקע הסיפור, לארכיטקטורה המיוחדת שלה ולאותם יצורים דמיוניים מאבן, הידועים כ"שומרים הסמויים של הקתדרלה".

9. המורשת היוונית בתרבות המערב והשפעתה על השפה העברית

במיוחד לחנוכה, הרצאה על המורשת היוונית שהתנחלה בשפה העברית. אין ספור מילים וביטויים שלא ידענו כי מוצאם מיוונית עתיקה; מה משמעותם המקורית וכיצד התגלגלו עד אלינו. יוון העתיקה כאן בישראל– תתכוננו להיות מופתעים. כמו כן ניגע בהשפעתה המכרעת של האמנות היוונית על יסודות האסתטיקה של המערב.

10. איפה היא ארקדיה? – החיפוש אחר גן העדן האבוד

מאז נזרק האדם מגן עדן, הוא מחפש את אותו מקום אוטופי, בו החיים בו מתנהלים אחרת לגמרי מאלו שהוא חי אותם היום. החיפוש אחר גן העדן האבוד מלווה את התרבות המערבית מראשית קיומה והכמיהה למקום פסטורלי כזה אינה פגה לעולם, גם במאה ה 20. אנו נצא למסע בעקבות יצירות מפורסמות בספרות ובאמנות, שתיארו את החיים באותם מקומות אידיליים ופסטורליים; מארקדיה שביוון, דרך מקומות שונים על פני הגלובוס ועד לאזור הלבנט, מקומות אשר שימשו מפלט, עוגן, נחמה והתרסה, לחיים שלנו כאן.

11. שבעת פלאי העולם העתיק

כיצד התגבש הרעיון של יצירת רשימה המתארת את שבעת פלאי העולם הגדול ומי קבע אותה? כיצד השתנתה הרשימה במהלך העת העתיקה ומה שרד ממנה עד היום? נצא למסע בין המונומנטים השונים ונתפעל מהיכולות האדירות של ימי קדם. כיצד השפיעו הפלאים העתיקים על אמנות המערב עד היום ובמה הם שונים מרשימת הפלאים של העולם המודרני?

12 . מוזיקה ארצית ומוזיקה שמימית

מאז ומעולם ריגשה המוזיקה את לב האדם. צלילים קסומים היפנטו גיבורים, ריפאו חולים ואפילו החזירו אנשים מן השאול; אך לעיתים יכלה המוזיקה להיות הרסנית ומסוכנת. ההרצאה תעסוק בסיפורים מרגשים על מקומה של המוזיקה בנפש האדם וביצירות אמנות המתארות חוויה מוזיקלית. איך מתרגמים מוזיקה לשפה חזותית? על כל אלה ועוד בהרצאה סוחפת של צבעים וצלילים.

 סיפורי אהבה גדולים בספרות ובאמנות

סיפורי אהבה גדולים מהמיתולוגיה היוונית וסיפורי אהבה מפורסמים אחרים מהתרבות המערבית, שדוקלמו על ידי אוהבים לאורך כל ההיסטוריה. נקרא בטקסטים המרגשים ונראה כיצד האמנים תרגמו אותם בהתאם לתקופתם. נבחן כיצד אהבו האלים והאלות הגדולים על פי דרכם, וכיצד תוארו הגיבורים והאנשים על פני האדמה, סוערים וכואבים את אהבתם. מה יכולים ללמד אותנו הסיפורים הללו עלינו היום?

 

14. סיפור עקדת יצחק באמנות העולמית והישראלית

סיפורי התנ"ך הקסימו מאז ומתמיד את הקוראים והצופים כאחד. התכנים המרגשים, הדמויות הנועזות, הנופים האוריינטליים ומוסר ההשכל הציתו את דמיונם של האמנים בתקופות שונות. מאז ומעולם נחשב סיפור העקידה כסמל של הקרבה. נראה כיצד הסיפור התנכי מתואר באמנות המערבית וכיצד השתמשו בו האמנים הישראלים בכדי לתאר את השכול הישראלי ואת האובדן הפרטי שלהם.

15. מעבר לבד – הגלוי והנסתר בתיאורי בגדים באמנות

שאיפת האמן להלביש את הדמות ובו בזמן להבליט את קימוריה, לתאר את שקיפות הבד ובו בזמן להדגיש את עושרו ומרקמו היא משימה מאתגרת ומרהיבת-עין באמנות. אנו נעקוב אחר הנושא בראי הזמן, נבחן את הדגשים שניתנו לבגד בתקופות השונות ואת הערכים האסתטיים וה  רוחניים אותם ביקשו להציג. הרצאה על יופי, מיגדר וגנדרנות, השולבים באקסטזה, פיתוי ורוחניות.

16. מסע קולינרי באמנות

בהרצאה זו נבקר בסעודות, משתאות, הילולות וזלילות פרועות משחר ההיסטוריה ועד לתקופה המודרנית. נכיר גם את המשמעויות הסמליות והאלגוריות החבויות מאחורי הסיפורים וסוגי המזון, ונתוודע לסעודה אחת פחות שמחה. נצא לפיקניק על הדשא  וארוחות בצוותא במקומות שונים. כדאי לבוא על בטן מלאה.

17. הנשיקות הגדולות באמנות

בהרצאה "עסיסית" ומרהיבת-עין נעקוב אחר תיאורי הנשיקות ביצירות המופת הגדולות של האמנות המערבית. נבחן כיצד התמודדו האמנים עם נושא עז רגש, אישי ואינטימי זה. נשמע על משמעות הנשיקה בתקופות השונות, אלו סיפורים נבחרו להיות מתוארים וכיצד הכניס האמן את עולמו הפנימי לתוך הנשיקה. נתענג על הנשיקות המפורסמות של האמנים המודרניים, נבין את ייחודן ונצא מאוהבים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עמותה לחבר הותיק - דורות זבולון, קבוץ כפר המכבי, 30030
טל: 04-8478124, פקס: 04-8448518, דוא"ל: dorotzvulun@gmail.com