קורס מדברי דצמבר 2019 -  קישור לתמונות

 

רשמים ממסע "מתנת הגיל במדבר”

 דצמבר 2019

מסע מדברי ייחודי - רשמים ממסע "מתנת הגיל במדבר".

יצאנו למדבר חבורה של הרפתקנים בעלי תשוקה להתחדשות ומשמעות, לחוות ולמצות את החיים החדשים, גיל 60+. לא מכירים אחד אחת השני וכל אחד נושא בליבו את משא חייו.  איש איש רוכס בתרמילו משא רב על הגב ובאנו למדבר לפרוק המשא ולהחזיר לעצמנו  עטרה ליושנה. לחלוק עם אחר את משא האבנים שבתרמיל ולחזור חזרה קלים ומאושרים. נתבקשנו לעשות בחירה למשהו שיתן הרגשה טובה וקצת שקט לנשמה. לאחר מעשה, הבנתי שלא חסר לי כבר זמן ושום דבר לא חייב יותר להיות מתוזמן, האושר נמצא אצלי, בליבי, בנשמתי, במוחי. 

 

והרי ציטוט תגובת אחת המשתתפות:

"עינת יקרה, מה רבה תבונתך ומה חדה הבנתך, זכות גדולה היתה להשתתף במסע, תודה לכם, שלושת המופלאים: עינת, עמית וורד".

ועוד תגובה: "עינת, עמית וורד - ריגשתם, נגעתם, טלטלתם, הפתעתם, והצלחתם. אנשים טובים באמצע הדרך, אנשים טובים מאד, ואיתכם אפשר, כדאי וטוב לצעוד. תבורכו". 

מסע זה מביא את הטכניקות לביטוי עצמי מדויק ויעיל במציאות החיים המורכבת,שם תמצאו טכניקות למיפוי וניפוי קשרים חברתיים לצד הרחבת המעגל החברתי, משמעות חדשה, להגביר את מידת התשוקה בחיים, להוביל שינוי יזום בחיי ובסביבתי, העמקת ההבנה של הקשר בין הגוף לנפש. 

נ.ב. הגעתי להכרה שעכשיו הזמן ללמוד נגינה (לא עלה על דעתי לפני המסע) ואכן כבר קבעתי שיעור ראשון בפסנתר. 

עירית ארז, נופית.

    

 

 

 

 

מסע בתבונה- התחדשות, משמעות ותשוקה בתקופת התבונה

 

התגובה הראשונית של רבים מבני ה- 60+ להזמנה למסע במדבר היא: "עשיתי מספיק מסעות, עכשיו אני צריך את המיטה שלי" או "הברכיים כבר לא מה שהיו".  ורק רגע אחד אחרי שמסבירים כי במסע הזה, הנוחות, הפינוק והכייף הם בראש סדר העדיפויות, נפקחות העיינים, האוזניים ולבסוף מתרחב לו גם הלב.

המסע הוא קורס המשלב בין ידע מדעי לידע עתיק ומעביר טכניקות לשמירה על התפקוד הפיזי והמנטלי לאורך שנים ארוכות יותר.

חוקרים הלומדים את המוח המבוגר. טבעו את המושג "מבוגרי על". "מבוגרי-על" הם אלה שהזיכרון והקשב שלהם אינם סתם מעל ממוצע גילם, אלא למעשה ברמה דומה לזו של בני 25 בריאים ופעילים. כדי להבין מה מסייע לאינדיבידואלים מסוימים לשמור על מוחם צעיר בעשרות שנים מהמצופה מגילם, החוקרים ביצעו סריקות מוחיות למבוגרי-על והשוו אותן לסריקות של אנשים הנמצאים באזור הממוצע. אצל המבוגרים בעלי השחיקה התאית הממוצעת אזורים מסוימים במוח היו רזים מהמקובל, ואילו המוחות של מבוגרי העל נראו כמו של אדם צעיר - מעובים ודשנים. באופן מפתיע, נמצא שהאזורים אשר 'עשו את ההבדל' היו האזורים בהם הפעילות היא בעיקרה רגשית ואינטלקטואלית. אומנם אין עדיין תשובה מלאה על 'איך נגרום למוח שלנו להיות כשל 'מבוגר על'. אך התשובה הטובה ביותר כרגע, היא, פעילות פיזית, מנטלית או רגשית מאומצת, ממושכת ומגוונת.

לאזורים הרגשיים הללו במוח יש תכונה מעניינת נוספת: כשהם מגבירים את פעילותם יש לנו נטייה לפתח תחושת של אי נוחות". עוצמת הפעילות שנדרשת למוח כדי להישאר צעיר בגיל מבוגר היא גבוהה, מאוד גבוהה. כל אדם צריך להיות כן עם עצמו ולדעת עד כמה הפעילות הגופנית שהוא עושה דוחפת אותו לקצה. מתי לאחרונה הוא "הזיע" מפתירת משוואות במתמטיקה, או מניסיון לנגן על כלי, או להתמודד עם הפעלת אפליקציה חדשנית? האם הספר שהוא קורא מהווה אתגר שכלי, או פשוט בידור טוב?  מבוגרי-על הם כמו לוחמים קרביים המצטיינים בלדחוף את עצמם מעבר לחוסר הנוחות הזמני של מאמץ אינטנסיבי. חשוב לנפץ את המיתוס שאושר מגיע כאשר אנו נמנעים מסיטואציות לא נוחות אבל גם חשוב לעשות זאת במינון הנכון לנו ואף בהנאה גדולה.

המסע במדבר מעניק את מכלול החוויות הללו, המשלבות בין הנאה ליציאה מוקפדת מאזור הנוחות.  המסע מבוסס על קורס 'מתנת הגיל'. המתקיים מזה שבע שנים ברחבי הארץ. פורס ידע עתיק ועדכני על מוחו ונפשו של האדם ומתרגל מיומנויות קוגנטיביות וריגשיות אשר מחקרים הוכיחו כי הן תרומות לאיכות חיים ובריאות טובה גם הרבה אחרי גיל 60. בעקבות התנסויות חד יומיות של לימוד בטבע, הבינו מנחי הקורס את עוצמת הלמידה ותהליכי ההפנמה בטבע, והחליטו לפרוץ את גבולות החדר אל מרחביה השקטים של 'פתחת ניצנה' ולאפשר למשתתפים לחוות את המיומנויות התומכות בהתחדשות והרחבת הגבולות של עצמי בטבע המדברי האינסופי .

בתחילת המסע שואל עמית סגל המתמחה בהובלת מסעות של משמעות בצמתי חיים ומוביל גם את המסע הזה, 'מה ההבדל בין 'קורס', 'טיול' ו'מסע'?'  ומאותו הרגע משתתפי המסע חווים את התשובה. אוספים לסל חוויות החיים, רגעים של חסד, מרפאים ומשמעותיים. המרחבים והשקט העוצמתי של המדבר הינם המצע והתפאורה המושלמת לתהליך לימוד אישי משמעותי על התפתחות וטיפוח עצמי, על הרחבת גבולות האפשר והגעה ל"מקומות" בהם עוד לא הינו, ללימוד טכניקות לביטוי עצמי מדויק ויעיל במציאות החיים המורכבת, טכניקות למיפוי וניפוי קשרים חברתיים, לצד, הרחבת המעגל החברתי, יצירת משמעות, תשוקה ו'חותם אישי' בחיי.

דווקא בשלב החיים בו הכי קל להישאב למוכר ולידוע. דווקא אחרי שהינו בכל קצווי תבל וכבר ראינו וחווינו הכל, חשוב להתנסות בהנאה וצמיחה ממה שיש בתוכנו פנימה ובארצנו הקטנטונת.

מתוך האמונה בחשיבות המסע, אנו בזבולון, בחרנו להקל את התשלום על המסע, ולהזמין את כל מי שיש לו תשוקה לאיכות חיים, משמעות והתחדשות לחוות חוויה ייחודית מעשירה ומפתחת.

מזמינים אתכם ללחוץ כאן לפרטי המסע הקרוב היוצא ב- 11-13/12/19.

זמינים לכל שאלה ועניין

שלכם

ברכה, מיכל וצוות דורות זבולון.

 

 

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1466555183507024&id=1018574241638456&sfnsn=mo

 


עמותה לחבר הותיק - דורות זבולון, קבוץ כפר המכבי, 30030
טל: 04-8478124, פקס: 04-8448518, דוא"ל: [email protected]