תיעוד סיפור חיים

                           תיעוד סיפור חיים

החל משנת תשע”ה עוסקים מתנדבים המתגוררים בתחומי מ.א. זבולון בתיעוד סיפורי חיים של ניצולי שואה.

מלאכת תיעוד סיפור חיים היא עשייה מבורכת וחשובה מאין כמותה. המפגשים נערכו בביתו של כל אחד מה"המספרים".. כל מתנדב צוות לאדם שנענה לספר את סיפור חייו וחי בתקופת מלחמת העולם השנייה באירופה .

תיעוד סיפור חיים אפשר להתחבר לרגעים משמעותיים בחיים מילדות ועד היום. במפגש האישי תועד  מסע חיים מרגש ומרתק שנוגע בלב ההתמודדות היום יומית . סיפור חיים מאגד בתוכו רגשות, זיכרונות, מחשבות וחוויות ומאפשר ל"מספר" התייחסות לתקופות שונות בחייו על פי רצונו. שבסופו של דבר נאספים הסיפורים  לחוברת אישית שמקבל כל אחד מה"מספרים".  בנוסף לכך סיפורו נמצא גם באינטרנט על פי רצונו והסכמתו. המתנדבים שנענו לאתגר מעידים כי הייתה זו חוויה ייחודית עבורם .

 

בשנת תשע"ז  (2017) הבאה עלינו לטובה אנו ממשיכים בפרויקט חשוב זה ומחפשים מתנדבים למפגש מרתק עם תושבים ניצולי שואה לתעד את סיפור חייהם.

המעוניינים מוזמנים להתקשר ליהלומה קצב טלפון  053-3313071

המתנדבים המתעדים יקבלו הדרכה ולווי לכל אורך התקופה של המפגשים .

דרושה ידיעת הדפסה במחשב ושיטוט באינטרנט. 

 

                         המרחקים מתקצרים כשמכירים אנשים .

 

זה מה שהתברר לי כשהצטרפתי למפעל היפה של דורות, שעוסק בתיעוד חיי אנשים שורדי מלחמת העולם השנייה והשואה. במהלך שני סבבים, פגשתי שתי נשים שבנו את ביתן בישובים הסמוכים לקיבוצי ואני מודה שעד להצטרפותי לדורות ולמיזם הזה, לא היה לי קשר מיוחד לא לאנשים בישובים השכנים ליגור ולא להיסטוריה שלהם.

כל זה השתנה כשהתחלתי לחפור יותר לעומק הסיפורים האישיים של יהודית עמית משער העמקים ובטי שפירא מכפר חסידים. בעת המפגשים עם שתיהן למדתי לא רק על חייהן וחיי משפחתן אלא גם למדתי כי המרחק הגיאוגרפי יכול להיות פונקציה של ידידות וחברות. ואכן בעקבות המפגשים שבועיים ביני לבין יהודית ובטי צמחה ידידות אישית המעשירה את חווית הכתיבה והתחקירים והיא השכר היפה והטוב לעבודת ההתנדבות שלנו בחוג המתעדים. המפגשים עם בטי התחילו כמו כל סיפור משפחתי רגיל בנוסח "נולדתי .... וכו.  דרך סיפורה האישי הכרתי  חלק מבני משפחתה ושמעתי גם את סיפוריהם המרגשים. וככל שהפאזל הזה של קורות חייה הלך והתרחב גיליתי משפחה מדהימה. בטי, ניצולת השואה, עולה חדשה, רחוקה מבית אביה ואמה בארץ חמה ולא מוכרת, עשתה צעדיה הראשונים בארץ בלי שפה ומעט חברות והצליחה להתמודד עם קשייה ולהיקלט בארץ. יחד עם משה שפירא, צבר, בן למשפחה חסידית ולהורים חלוצים חסידיים בנו את משפחתם באהבה לתפארת מדינת ישראל.

שניהם עסקו בהוראה ובחינוך דור צעיר וחדש מיוצאי אסיה, אירופה מזרחים ומערביים פסיפס צבעוני ומגוון של תרבויות שהמאחד את כולם הייתה שיבת ציון. ובתוך כל הסמטוכה הזאת הם חתרו להעניק לתלמידיהם בסיס לחיים משותפים בישראל הצעירה והמתחדשת עם ערכים של אהבת ישראל ואמונה במורשתה. לא קלים היו החיים פה אז ולא קלים כיום אבל יש נחת מהדור הצעיר הפרטי שלהם. לא אכנס פה לפרטים נוספים, את זה יוכל כל אחד לקרוא בסיפור שלה באתר של דורות אם ירצה. אבל כן אני רוצה לציין כי תוך כדי מלאכת התיעוד גיליתי כי כאשר מכירים אחד את השני ההבדלים באורחות החיים מתכווצים, המרחקים בין בני אדם מתקצרים והמשותף ביניהם הולך ומתרחב ומגשר על הפערים. וארץ ישראל היפה והנשכחת שוב מושיטה אלינו את ידה כדי לתת ולא (רק) כדי לקחת. ומתוך כל זה עולה הניגון חסידי ושירה של חיים, צמיחה וקירוב לבבות. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל מי שעזר לי לסיים את מה שהתחלתי ולא סיימתי עקב אילוצים משפחתיים. ידעתי שאני מעבירה את מה שכתבתי לידיים טובות וגם ידעתי שיהיו דברים  שנגעו לליבי כמו הקמת כפר חסידים וקבוצת החסידים החלוצים מקוז'ניץ שיופיעו בצמצום, "כי בסופו של דבר זהו הסיפור של בטי",  אמרה לי יהלומה וצדקה.

 

כתבה רוחלה סגל

 

 

 

 

 

 

עמותה לחבר הותיק - דורות זבולון, קבוץ כפר המכבי, 30030
טל: 04-8478124, פקס: 04-8448518, דוא"ל: [email protected]